Pellet pelletowi nierówny – jak się nie dać nabrać na bylejakość

Jak wybrać dobry pellet? Staje się on coraz bardziej popularnym paliwem systemów grzewczych. Sięgają po niego właściciele domów, samorządy i placówki użyteczności publicznej dostrzegając w tym paliwie wiele korzyści. Mowa o estetyce użytkowania, oszczędności i realizacji idei proekologicznych. Czy uda się je osiągnąć zależy od tego, jaki pellet będziemy stosować. Bo nie cena, a jakość mogą tu zdziałać cuda. Jak więc nie dać się nabrać na pellet gorszej jakości?

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką powinni kierować się użytkownicy pieców na pellet to sprawdzenie, jaki rodzaj tego paliwa jest do niego zalecany. Informacje na ten temat znajdują się na tabliczce znamionowej, a o radę, gdzie najbliżej i najlepiej taki pellet kupić warto zapytać fachowca, który kocioł montuje. Będzie on też wiedział, jak odczytać kolejne symbole na etykiecie, wytłumaczy, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy pierwszych dozowaniach paliwa i jakich efektów można się spodziewać.

Jak wybrać dobry pellet

Drugą ważną sprawą jest nie dać się skusić okazjom, promocjom, ofertom specjalnym i innym tego typu zdarzeniom handlowym. Najlepiej kupować pellet certyfikowany uznanych producentów. Jest on droższy, bo taki certyfikat sporo kosztuje, ale daje gwarancję, że kocioł będzie działał prawidłowo. Najpewniejsze są zakupy pelletu w oryginalnych workach z odpowiednimi emblematami. Są one powtarzalne na każdym z nich, zawierają informacje o producencie i klasie produktu.

Najlepszy bez dodatków

Bywa tak, że klient indywidualny nie do końca jest zorientowany, jak ten pellet do jego kotła powinien wyglądać i daje się skusić „okazjom”, w których oferowany jest pellet dłuższy (12 mm) – przeznaczony dla przemysłu. Albo ciemniejszy, co świadczyć może o jego zanieczyszczeniu, gdzie obok drewna znajdują się niepożądane składniki.

Transport i przechowywanie

Warto podkreślić i przypomnieć użytkownikom kotłów na pellet, że nawet najwyższej klasy opał może ulec niekorzystnym zmianom poprzez transport i przechowywanie w nieodpowiednich warunkach. Worki zabezpieczają pellet tylko częściowo przed zawilgoceniem czy zbytnim nasłonecznieniem.

Pellet drzewny musi być zabezpieczony przede wszystkim przed wodą – niewskazane jest przechowywanie go w piwnicy czy na strychu, jeśli pomieszczenia te nie są zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mokre paliwo na pewno nie będzie się dobrze palić i nie da spodziewanych efektów w postaci dobrze ogrzanego domu, a także oszczędności. Co więcej – może doprowadzić do poważnych uszkodzeń podajnika i kotła.